Kuzguncuk Mah. Kuzguncuk Çarşı Cad. No:27 İstanbul / Türkiye

Birleşik Krallık Lordlar Kamarası Üyesi Lord Alex Carlile Türkiye’yi ziyaret etti

Birleşik Krallık Lordlar Kamarası Üyesi Lord Alex Carlile Türkiye’yi ziyaret etti Previous item İngiltere İşçi Partisi... Sonraki Yazı İngiltere Anglikan...

Birleşik Krallık Lordlar Kamarası Üyesi Lord Alex Carlile merkezimizin daveti üzerine 3 Nisan 2018 tarihinde ülkemize geldi. İstanbul ve Ankara’da toplantılara katılan Lord Carlile, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Ahmet Aydın’la görüşüp Meclisin işleyişi ve başkanlık sistemi hakkında bilgi aldı. TBMM’nin 15 Temmuz darbe teşebbüsünde FETÖ üyesi teröristler tarafından bombalanan kısımlarını temaşa eden Lord Carlile, Meclisteki bir oturumu da misafir locasından izledi. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları Mehmet Uçum ve Ahmet Selim Köroğlu’yla buluşarak darbe sonrasındaki süreç, Fetullahçı Terör Örgütü, yurt dışındaki şüphelilerin iade süreçleri ve darbecilerin yargılanmaları hakkında bilgi aldı.

5 Nisan’da düzenlenen basın toplasında konuşan Lord Alex Carlile, Türkiye’ye ülkemizi daha yakından tanımak ve ülkemizdeki gelişmeler hakkında daha fazla malumat sahibi olmak istediği için geldiğini söyledi. Lord Carlile, Birleşik Krallık’ın Türkiye’yi müttefik bir ülke olarak gördüğünün ve iki ülkenin ilişkilerini ve aralarındaki diyaloğu geliştirmek için elinden geleni yapmaya hazır olduğunun altını çizdi; Türkiye’nin daha geniş kitlelere hitap edip bu hususlarda kendisini ifade etmesinin hayati bir önemi hâiz olduğunu vurguladı.

Lord Carlile Boğaziçi Küresel’e teşekkür etti ve burada Türk misafirperverliğinin en iyi misallerinden birini müşahede ettiğini belirtti. Ayrıca Türkiye’nin uluslararası arenadaki konumuna ve Avrupa Birliği ile ilişkilerine de değinen Lord Carlile, Türkiye’nin Katar’a verdiği desteğin takdire şayan olduğunu ve İngiltere’nin AB’den çıkmasına muhalif bir kimse olarak Türkiye’nin AB’ye katılmasından memnuniyet duyacağını ifade etti.