Kuzguncuk Mah. Kuzguncuk Çarşı Cad. No:27 İstanbul / Türkiye

Merkezimiz koordinatörlüğünde Lindsay Lohan’ın Suriyeli Mültecilerle İlgili Çalışmalarının Medya Raporu

Merkezimiz koordinatörlüğünde Lindsay Lohan’ın Suriyeli Mültecilerle İlgili Çalışmalarının Medya Raporu Previous item The New York Times...

Ünlü aktris Lindsay Lohan’in Sultanbeyli’deki Suriyeli aileye yaptığı dört ziyareti ve Gaziantep Nizip Mülteci Kampı ziyaretini Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi olarak organize ettik.Kamuoyunun bilgisine arz etmek isteriz ki; Merkezimiz de Lindsay Lohan de ziyaretler için herhangi bir fon almamıştır. Süreç tamamen gönüllülük esasına göre yürütülmüştür.

Merkezimizin koordine ettiği ziyaretler aracılığıyla Lohan dünya kamuoyuna mültecilerin yaşadığı krizleri, Türkiye’nin onlara nasıl sahip çıktığını ve 5 ülkenin bu kriz karşısındaki duyarsızlığını duyuran, bu noktada  “Dünya 5’ten Büyüktür” sloganını bir kez daha seslendiren isim oldu.

Lohan’in Suriyeli’lere yönelik çalışmaları uluslararası medya organlarında geniş yer bulurken, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Belçika, İtalya, İsveç, İskoçya, Suudi Arabistan, Lübnan, Pakistan, Mısır, Katar, Güney Afrika, Cezayir, Avustralya, Endonezya, Malezya, Japonya gibi dünyanın pek çok ülkesinde gazete ve televizyon kanallarında da haber oldu. Associated Press 26 Eylül 2016 tarihli Sultanbeyli ve 8 Ekim 2016 tarihli Gaziantep ziyaretlerine  ‘Big Story’ kısmında yer verdi. The Washington Post, Fox News, The Sun, Daily Mail, Sky News gibi dünya basınının önemli medya organları yapılan faaliyetleri haberleştirdi.

Lindsay Lohan’ın Türkiye’deki Suriyeli mülteci ziyaretlerine ilişkin; Türkçe 186, İngilizce 97, İspanyolca 84, Arapça 77, Rusça 71, Endonezce/Malezce 25, Yunanca 16, Fransızca 14, İtalyanca 9, Almanca 3 haber paylaşıldı. Diğer dillerle birlikte, konuyla ilgili toplamda 600’den fazla haber internet ve blog sitelerinde yer aldı.

İngilizce haberlerde en çok öne çıkan nokta, Türkiye’nin mültecilere yönelik kapsayıcı tutumu ile aldığı sorumluluk oldu. Bunun yanında, Lindsay Lohan’ın “Dünya beşten büyüktür” ifadesini kullanması da birçok haberde vurgulanırken, bu ifadenin Birleşmiş Milletler’in reforme edilmesi doğrultusunda dile getirildiğinden de bahsedildi.

İspanyolca haberlerde, mülteci meselesinin dünya kamuoyunun gündemine gelmesinin önemli olduğu vurgulandı. Lohan’ın bu doğrultudaki sözlerine yer verildi.

Arapça haberlerde ise Lindsay Lohan’ın başörtü takması haberlerde en çok vurgulanan konu oldu. Ayrıca Lohan’ın ABD ve AB’nin Türkiye’ye mülteci meselesinde daha çok destek vermesi gerektiğine ilişkin sözleri de haberlerde dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

Türkiye’nin tezleri lehinde gerçekleştirilen faaliyetler, mülteci meselesindeki Türkiye’nin kapsayıcı tutumunu uluslararası kamuoyunun gündemine getirdi. Bununla birlikte, Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu vurgusu da, Lindsay Lohan tarafından sıklıkla dillendirilerek, Türkiye’ye karşı oluşturulmaya çalışılan ‘güvensiz ülke’ algısına karşılık yeni bir hamle geliştirildi. Kısaca, uluslararası kamuoyunu etkilemeye yönelik yapılan tüm bu çalışmalar, Türkiye’nin kamu diplomasisi birikimine önemli bir katkı sağlamış oldu.